Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

Projekt własnego domu - jedyny taki w życiu i na całe życie?

Istnieją takie rzeczy i przedsięwzięcia, które w życiu człowieka zdarzają się zazwyczaj tylko raz. Jeśli nawet znajdą się wyjątki od tej reguły, to wykonywanie czegoś po raz drugi, nie jest już tym samym, co za pierwszym razem. Tak jest na przykład z budową domu, która jest mocno angażująca pod każdym względem zarówno kosztowym jak i wykonawczym. Własny dom to przestrzeń dla najbliższych osób, która ma służyć wszystkim razem i każdemu z osobna. Musi być wygodny, funkcjonalny, trwały i z pewnością także ładny.

Przed podjęciem decyzji o wyborze najlepszego projektu domu, należy przeprowadzić dokładną analizę nie tylko własnych potrzeb i możliwości, nie tylko oczekiwań i upodobań, ale także wariantów technicznych, które mogą wpłynąć na ostateczny wybór planu budowy.

Zanim powstanie lista wymagań własnych dotyczących projektu domu…

…trzeba zweryfikować wymagania zewnętrzne. Są to urzędowe wymagania gminy dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego oraz możliwości wykorzystania samej działki.

Jakie wytyczne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą mieć wpływ na projekt domu?

Ogólnie mówiąc w planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się informacje, które określają co i w jaki sposób może zostać zbudowane w danym miejscu na terenie gminy:

Jak duży może być dom usytuowany na danej działce?

Wymagania dotyczące kubatury budynku (w tym liczba kondygnacji, wysokość, szerokość elewacji frontowej) kształtu dachu i rodzaju pokrycia dachowego a nawet koloru elewacji.

Plan dotyczący przebiegu nowych linii energetycznych lub budowy dróg publicznych.

Jaka może być maksymalna powierzchnia zabudowy działki?

To niektóre, ale jedne z najistotniejszych elementów znajdujących się w planach gminy, które mogą wpłynąć na indywidualne plany dotyczące budowy domu na własnej działce. W przypadku nieuwzględnienia ich w swoim projekcie można spodziewać się nie uzyskania pozwolenia na budowę.

Przyjemniejsza część projektowania domu, czyli własne potrzeby i realizacja marzeń

Po dopełnieniu formalności i przeanalizowaniu planu gminy wiadomo już na jaką dowolność można pozwolić sobie w projektowaniu własnego domu. Niektóre gminy opracowują plany dość ogólne, pozwalające na bardziej elastyczną interpretację wymagań zagospodarowania przestrzennego.

Skoro już wiadomo na co może lub nie, zgodzić się gmina, można przystąpić do poszukiwania najlepszych rozwiązań dla siebie, aby dom był funkcjonalny, przemyślany i piękny.

Ile dom powinien mieć metrów?

Dom to nie samochód, który można zmieniać na raz większy, raz mniejszy w zależności od tego ile osób nim podróżuje na co dzień. Dlatego trzeba dogłębnie przemyśleć jego wielkość. Duży dom to większe koszty utrzymania, remontów, ogrzewania i …sprzątania. Ale musi być też funkcjonalny. Dobrze, aby każdy domownik miał swój własny kąt. Rozplanowanie liczby potrzebnych pomieszczeń powinno odzwierciedlać potrzeby rodziny i być optymalnie dopasowane do liczby osób, które będą zamieszkiwać projektowany dom.

Dom nie powinien być ani zbyt duży, ale też nie zbyt mały. Dla przeciętnej 4-5 osobowej rodziny powierzchnia domu od 120-160 metrów kwadratowych powinna być wystarczająca.

Jeżeli działka nie jest zbyt duża i konieczne jest zbudowanie domu dwukondygnacyjnego warto zastosować zasadę dół to otwarta przestrzeń, jedzenie i relaks a na górze spanie i garderoba. Duży salon na parterze z wyjściem na taras lub do ogrodu spełni funkcję centrum życia rodzinnego, przyjmowania gości i wygodnej strefy spożywania wspólnych posiłków.

Jakie pomieszczenia oprócz kuchni, łazienki, salonu i sypialni warto rozważyć w projekcie domu?

Załóżmy, że dom ma pomieścić 4 osobową rodzinę. Potrzebne będą 2 sypialnie dla dzieci i jedna dla rodziców. Ponadto w każdym domu musi się znaleźć duży pokój, w którym toczy się codzienne życie a także kuchnia z wygodną jadalnią i oczywiście łazienka. W nowoczesnych projektach domów bardzo często pojawia się także garderoba, czyli niewielkie pomieszczenie, w którym zgromadzona jest odzież, obuwie i inne akcesoria oraz tekstylia dla domu i domowników. Dodatkowo ważne miejsce zajmuje w niej deska do prasowania wraz z żelazkiem i od razu można poczuć o ile przestrzenniej i luźniej robi się w sypialni, w której zazwyczaj oprócz łóżka ważne miejsce miała zajmować szafa z ubraniami.

Innym rozwiązaniem podnoszącym funkcjonalność domu jest spiżarnia, koniecznie zlokalizowana w pobliżu kuchni. Powinna być wyposażona w okno, dobrze wentylowana i ogrzewana co najwyżej małym kaloryferem. Jej funkcją podstawową jest przechowywanie żywności w optymalnej, chłodnej temperaturze. Bliskość kuchni wpływa na wygodę i czas przygotowywania posiłków. Chyba nie trzeba wymieniać zalet posiadania spiżarni z wejściem bezpośrednio z kuchni, zamiast ulokowania jej w podpiwniczeniu.

Pomieszczenie gospodarcze i kotłownia to kolejne dwa elementy projektu, które dobrze jest przemyśleć projektując dom. Warto zwrócić uwagę na to, że nawet niewielki ogród wymaga choćby minimalnych prac takich jak koszenie trawy, a narzędzia ogrodnicze powinny mieć swoje miejsce, aby zachować porządek i zapewnić właściwe warunki ich przechowywania i konserwacji. Podobnie przechowywanie rowerów, mebli ogrodowych czy drewna kominkowego wymaga odpowiednich warunków i dodatkowej powierzchni w domu.

Oglądając projekt warto policzyć powierzchnię, którą wykorzystują korytarze i ciągi komunikacyjne. Nie warto projektować ich zbyt dużych, ponieważ niepotrzebnie zabierają metraż, który o wiele bardziej podniesie atrakcyjność np. salonu lub łazienki.

Mimo ograniczeń narzuconych na metraż korytarzy, można rozważyć jeden wyjątek, jakim jest przedpokój czy też miejsce bezpośrednie przy drzwiach wejściowych do domu. W tej strefie powinno być wygodnie i dość przestronnie nie tylko w codziennym życiu, kiedy korzystają z niego domownicy, ale także w momencie przyjmowania gości. Należy zaplanować miejsce na to, aby pozostawić w nim płaszcze, swobodnie się przywitać i wpuścić wszystkich do środka w tym samym czasie, bez proszenia o przesunięcie się do innego pomieszczenia ze względu na brak przestrzeni. Hol czy przedpokój to wizytówka domu.

Dokładne przemyślenia dotyczące powierzchni domu i potrzebnych pomieszczeń są puntem wyjścia do rozmów z architektem i poszukiwaniem projektu, który odpowie na indywidualne oczekiwania i możliwości.

Jak dach wpływa na koszty budowy?

Jednym z elementów, które mogą znacząco wpłynąć za koszt budowy domu jest dach i obrys budynku. Im prostsza bryła, tym taniej. Podobnie z dachem – dachy tzw. dwuspadowe są tańsze od czterospadowych, które mogą wydawać się atrakcyjniejsze. Dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem dachu dwuspadowego jest możliwość wykorzystania poddasza. W dachu czterospadowym ze względu na liczniejsze skosy, nie da się tak efektywnie wykorzystać powierzchni tuż pod dachem.

Przy wyborze wariantu budowy dachu warto zerknąć w warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To właśnie dach dwuspadowy jest najchętniej wykorzystywany w polskiej zabudowie i może się zdarzyć, że taka konstrukcja będzie wyszczególniona jako obowiązkowa z dokumencie gminy.

Praca nad projektem domu to spory wysiłek, ale tez duża dawka przyjemności. Fachowi architekci potrafią uwzględnić wizje i oczekiwania klientów, ale też w odpowiednim momencie właściwie zareagować, gdy projekt jest sprzeczny ze sztuką budowlaną i architektoniczną. Dlatego warto zaufać fachowcom, ale nie rezygnować jednocześnie w własnych marzeń. Ich oferty można znaleźć np. na stronie http://oferia.pl/zlecenia/budowa/architektura

 

Materiał zewnętrzny