Jak przenieść gniazdko elektryczne? To może zrobić nie tylko elektryk

Zwykłe przemeblowanie mieszkania lub drobny remont może sprawić, że nie będą pasowały nam gniazdka elektryczne w nowej aranżacji. Wszystkie tego typu zmiany są dobrym momentem do dokonania niewielkiej przeróbki sieci elektrycznej. Chodzi oczywiście po prostu o przeniesienie gniazdka w inne miejsce.

Sieć elektryczna w domu jest zawsze planowana tak, by spełniać wszystkie nasze potrzeby, ale teoria z praktyką zazwyczaj się przynajmniej w jakimś stopniu rozjeżdżają. Więcej urządzeń to potrzeba większej ilości przyłączeń, a złodziejki nie są specjalnie dobrym pomysłem z kilku oczywistych względów. Wykorzystywanie przedłużaczy również nie jest specjalnie dobrym pomysłem. Porządne i profesjonalne rozwiązanie tego problemu może być tylko jedno” zmiana miejsca położenia gniazdka w ścianie lub stworzenie nowego. Wystarczy odpowiednia wiedza i kilka prostych narzędzi, by wykonać to samodzielnie.

Inni użytkownicy przeczytali również: http://swiatmajsterkowicza.pl/a/zibv,jak-przeniesc-gniazdko-elektryczne-przenies-gniazdko-elektryczne-sam-krok-po-kroku 

Gdzie damy radę przenieść gniazdko?

Gniazdko można przenieść w absolutnie dowolne miejsce. Zanim się jednak do tego zabierzemy, musimy odłączyć prąd z gniazdka źródłowego. Nie a się tej operacji przeprowadzić bezpiecznie pod napięciem. Przed dotykaniem czegokolwiek warto jest też sprawdzić próbnikiem, czy rzeczywiście nie ma napięcia. Teraz już można zacząć konkretne prace.
I. Gniazdko demontujemy i zostawiamy jedynie puszkę instalacyjną z przewodami.

II. Wyznaczamy nowe miejsce dla gniazdka i wiercimy tam otwór. Najłatwiej jest to zrobić otwornicą do betonu.

III. W tym momencie trzeba zająć się dostarczeniem przewodów elektrycznych do nowego miejsca. Przebieg przewodów może być dość skomplikowany i prawdopodobnie nadrobimy trochę odległości, ale koniecznie trzeba trzymać się zasady układania przewodów pod katem prostym. Jest to niezbędne dla zachowania możliwości bezpiecznej pracy ze ścianą bez niebezpieczeństwa uszkodzenia czegokolwiek w przyszłości.

IV. Wyznaczona trasa dla przewodów musi się teraz stać miejscem realnego przebiegu kabli. W praktyce oznacza to wyżłobienie w ścianie odpowiedniej bruzdy, w której kable będą schowane. Można do tego wykorzystać taką metodę, jaka nam pasuje. Najwygodniejsze zazwyczaj jest zastosowanie młota udarowego ze specjalnym dłutem do bruzdowania, które pozwoli nam na wykonanie całej czynności w dosłownie kilka chwil. Jeśli nie mamy dostępu do takiego młota, zapewne posiadamy szlifierkę kątową. Dokłada się do niej tarczę diamentową i wycina się rowek w ścianie, który następnie obrabia się dłutem. Jeśli nie posiadamy żadnego z wyżej wymienionych narzędzi, idziemy do firmy zajmującej się wypożyczaniem odpowiednich urządzeń i od razu bierzemy specjalistyczną bruzdownicę przeznaczoną do właśnie takich zadań.

V. W opracowanej bruździe możemy umieścić przewód, który połączy stare gniazdko, zlikwidowane lub wciąż aktywne, z nowym gniazdkiem. Mamy obowiązek wykorzystania dokładnie takiego samego przewodu, jaki został wykorzystany w reszcie instalacji elektrycznej w domu. Obecnie przepisy narzucają, by był to drut miedziany 3x2,5mm2. W nowym otworze musi pojawić się puszka, którą osadza Asię gipsem lub pianką montażową. Połączenia przewodów wykonuje się za pomocą najprostszych kostek łączeniowych. W tym momencie puszkę można już zamknąć. Wszystkie elementy, które zmienialiśmy, czyli puszki oraz bruzdę, musimy dokładnie zagipsować i wyrównać, by po naszych pracach nie pozostał ślad, kiedy wszystko będzie już zamalowane. Teraz możemy udać się do bezpieczników i włączyć zasilanie w gniazdkach. Jeśli nasze mieszkanie nie eksplodowało i bezpieczniki nie wybiły, można ogłosić sukces.