Rozliczenie PIT online - to takie proste!

Każdy z nas co roku ma do wyboru albo rozliczenie PIT tradycyjne, w formie wypełnionego ręcznie właściwego formularza albo rozliczenie PIT online.

Do rozliczenia przez Internet, będziemy potrzebowali informacji nie tylko o osiągniętych w poprzednim roku przychodach (np. uzyskane od pracodawcy w formie PIT 11), ale także danych osobowych::

- imię i nazwisko oraz data urodzenia podatnika,

- identyfikator podatkowy: PESEL (w przypadku osób fizycznych) lub NIP (w przypadku przedsiębiorców),

- kwota przychodu z zeznania podatkowego za 2016 rok.

Ostatni punkt jest konieczny do przesłania wypełnionej deklaracji PIT w formie elektronicznej. Kwota ta jest swego rodzaju podpisem elektronicznym, składową identyfikacji podatnika.

Rozliczenie PITonline  - jakie formularze mogę wypełnić elektronicznie?

Żeby wypełnić PIT bez wychodzenia z domu nie trzeba instalować na komputerze programu do rocznego rozliczenia podatku dochodowego. Można uruchomić program w wersji online i oraz wykonać rozliczenie PIT online za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. Wypełniony w ciągu zaledwie kilku minut właściwy formularz możemy wysłać za pomocą Internetu. To naprawdę proste!. Dodatkowymi zaletami rozliczenia PIT online są: oszczędność czasu i pieniędzy, dostęp do potwierdzenia dokonania wysyłki PIT, czyli UPO oraz szybszy zwrot podatku (im szybciej przekażemy do urzędu skarbowego prawidłowo wypełniony formularz, tym szybciej dostaniemy zwrot podatku, jeśli wykazaliśmy nadpłatę).

Każdy z programów komputerowych ułatwiających rozliczenie PIT online ma bazę aktywnych arkuszy pozwalających na proste i szybkie wypełnienie deklaracji. Obecnie podatnicy mogą wykonać rozliczenie PIT online deklaracji:

- PIT 16 i PIT 16A

- PIT 19A

- PIT 28

- PIT 36 i PIT 36L

- PIT 37

- PIT 38.

Niektóre z nich mają także funkcję kreatora, prowadzącego użytkownika za rękę i wskazującego pola formularza do wypełnienia. Oprócz tego, wbudowana w aplikacji baza danych i wiedzy z dziedziny przepisów znacznie ułatwia wybór właściwej deklaracji i załączników. Ponieważ wszystkie obliczenia odbywają się automatycznie, prawdopodobieństwo popełnienia błędów rachunkowych spada praktycznie do zera. Chociaż ryzyko popełnienia błędów jest niewielkie, możemy pomylić się podczas wprowadzania danych z zewnętrznych dokumentów. Dlatego warto dokładnie przejrzeć wypełnioną deklarację przed jej wysłaniem. Żeby proces rozliczania się z fiskusem był dla podatnika jak najłatwiejszy, programy do rozliczenia PIT online posiadają aplikację kompatybilną z systemem rozliczania Ministerstwa Finansów i dzięki temu podatnik może skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, czyli PFR.

Dane w PFR są wypełniane na podstawie dostarczanych przez pracodawców  PIT-11 oraz na podstawie dostarczonych przez inne podmioty PIT-40A/11A, PIT-8C i PIT-R. Wstępnie wypełnione zeznanie jest tylko wstępną propozycją wypełnienia PIT, z której podatnik może może skorzystać lub nie. Jeśli osoba rozliczająca się z fiskusem nie odlicza żadnej ulgi,  i przekazuje  1% podatku OPP, to może skorzystać z PFR, jednak jeśli podatnik chciałby skorzystać z którejś z przysługujących mu ulg to musi wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe uzupełnić o niezbędne w takim przypadku dane. Jeśli podatnik otrzymał przychody, które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR to również powinien je dopisać.

Artykuł powstał we współpracy z portalem PITax.pl Łatwe podatki, oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jest organizacją pożytku publicznego niosącą pomoc innym organizacjom. W ramach projektu wsparcia organizacji w zbiórce 1% podatku IWOP udostępnił organizacjom system PITax.pl Łatwe podatki do swobodnego użytku jako narzędzia wspomagającego zbiórkę funduszy na rzecz trzeciego sektora.